MS Tag Midi Elda is a high-quality female ear tag part for sheep.
The MS Tag Midi Elda ear tag is available in green.
Ear tag pliers
| Pin length | 21.5 mm |
| Pin diameter | 5.6 mm |
| Packaging ear tag | Plastic bag |
| Thickness | 1.1 mm |
| Perforation type (female) | Closed |
| Height | 34 mm |
| Width | 33 mm |
| UV resistant | Yes |
| Pieces | 50 |
| Unprinted | |
| Material | Plastic: Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Ear tag model | Midi |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Animal group | Sheep, Goats |
| Reason not returnable | This product is specially ordered for you and cannot be cancelled or returned after ordering. |
| Colour | Green |
MS Tag Midi Elda is a high-quality female ear tag part for sheep.
The MS Tag Midi Elda ear tag is available in green.
Ear tag pliers
| Pin length | 21.5 mm |
| Pin diameter | 5.6 mm |
| Packaging ear tag | Plastic bag |
| Thickness | 1.1 mm |
| Perforation type (female) | Closed |
| Height | 34 mm |
| Width | 33 mm |
| UV resistant | Yes |
| Pieces | 50 |
| Unprinted | |
| Material | Plastic: Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Ear tag model | Midi |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Animal group | Sheep, Goats |
| Reason not returnable | This product is specially ordered for you and cannot be cancelled or returned after ordering. |
| Colour | Green |