The Hoof-trimming chute model D4-2 is an efficient and fully electric Hoof-trimming chute.
The Hoof-trimming chute model D is ergonomic for man and cow and combines safety with great ease of work. The chute can be expanded as desired with different options.
We offer a range of options to allow you to format the unit to suit your preferences. Please enquire about the possibilities.
Legal:NEN 3140 certified
| Door type | Catching door |
| Double fixation bracket | Yes |
| Bottom cover | Anti-slip coating |
| Included / Features | Central emergency stop, Low current, No false light, Tool holder |
| Type number | D4-2 |
| Weight | 560 kg |
| Control | Electrical |
| Passage height | 180 cm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Lighting | Yes |
| Voltage | 110 V |
| Switch | Push button |
| Pieces | 1 |
| Inner dimensions (l x w x h) | 165 x 70 x 180 cm |
| Material | Galvanized |
| Standards and certifications | NEN 3140 |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Outside dimensions (l x w x h) | 213 x 120 x 218 cm |
| Animal group | Cattle |
| Power drive | Mains power |
The Hoof-trimming chute model D4-2 is an efficient and fully electric Hoof-trimming chute.
The Hoof-trimming chute model D is ergonomic for man and cow and combines safety with great ease of work. The chute can be expanded as desired with different options.
We offer a range of options to allow you to format the unit to suit your preferences. Please enquire about the possibilities.
Legal:NEN 3140 certified
| Door type | Catching door |
| Double fixation bracket | Yes |
| Bottom cover | Anti-slip coating |
| Included / Features | Central emergency stop, Low current, No false light, Tool holder |
| Type number | D4-2 |
| Weight | 560 kg |
| Control | Electrical |
| Passage height | 180 cm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Lighting | Yes |
| Voltage | 110 V |
| Switch | Push button |
| Pieces | 1 |
| Inner dimensions (l x w x h) | 165 x 70 x 180 cm |
| Material | Galvanized |
| Standards and certifications | NEN 3140 |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Outside dimensions (l x w x h) | 213 x 120 x 218 cm |
| Animal group | Cattle |
| Power drive | Mains power |