The Buddex Gas Dehorning Device is a professional quality device for dehorning calves.
The Buddex dehorning device comes complete with burner head, 2 gas canisters, matching tools and practical metal storage box.
Stainless steel
Application:For removing the horns of calves
| Length | 31 cm |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel |
| Operating temperature | 650 °C |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Weight | 630 g |
| Preheating time | 650°C: 3 minutes |
| Animal group | Cattle, Goats |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Diameter | 20 mm |
| Animal group specific | Calve |
| Colour | Green |
The Buddex Gas Dehorning Device is a professional quality device for dehorning calves.
The Buddex dehorning device comes complete with burner head, 2 gas canisters, matching tools and practical metal storage box.
Stainless steel
Application:For removing the horns of calves
| Length | 31 cm |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel |
| Operating temperature | 650 °C |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Weight | 630 g |
| Preheating time | 650°C: 3 minutes |
| Animal group | Cattle, Goats |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Diameter | 20 mm |
| Animal group specific | Calve |
| Colour | Green |