Blood collection needles are mainly used for routine blood collection and are intended for single use only.
Blood collection needles can only be used in combination with a (safety) needle holder and a blood collection tube.
| Pieces | 100 |
| Length needle | 25 mm |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Disposable or reusable | Disposable |
| Animal group | Cattle, Pigs, Sheep, Goats |
| Reason not returnable | This product is specially ordered for you and cannot be cancelled or returned after ordering. |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Thickness needle | 0.9 mm |
| Needle size | 0,9 x 25 mm (20G x 1) |
| Colour | Yellow |
Blood collection needles are mainly used for routine blood collection and are intended for single use only.
Blood collection needles can only be used in combination with a (safety) needle holder and a blood collection tube.
| Pieces | 100 |
| Length needle | 25 mm |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Disposable or reusable | Disposable |
| Animal group | Cattle, Pigs, Sheep, Goats |
| Reason not returnable | This product is specially ordered for you and cannot be cancelled or returned after ordering. |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Thickness needle | 0.9 mm |
| Needle size | 0,9 x 25 mm (20G x 1) |
| Colour | Yellow |