The Vital Teat's shape and materials stimulate the calves' natural feeding behaviour
Vital Teat is suitable for the FixClip valve for an MS Calf drinking bucket.
| Length | 120 mm |
| Pieces | 5 |
| Material | Rubber |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Height | 45 mm |
| Width | 45 mm |
| Perforation | Flat |
| Animal group | Cattle |
| Animal group specific | Calve |
The Vital Teat's shape and materials stimulate the calves' natural feeding behaviour
Vital Teat is suitable for the FixClip valve for an MS Calf drinking bucket.
| Length | 120 mm |
| Pieces | 5 |
| Material | Rubber |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Height | 45 mm |
| Width | 45 mm |
| Perforation | Flat |
| Animal group | Cattle |
| Animal group specific | Calve |