Wheelbarrow with separate tilting action for transporting feed easily.
The wheelbarrow must be assembled by the client. The basket, frame, and wheels are provided unassembled with assembly equipment.
| Depth | 80 cm |
| Material frame | Galvanized |
| Material bin | Plastic |
| Bin capacity | 330 L |
| Weight | 45 kg |
| Vehicle type | Farming wheelbarrow with tilt mechanism |
| Hazardous product | Yes |
| Height | 80 cm |
| Width | 81 cm |
| Carry weight | 230 kg |
| Number of tires | 2 |
| Length | 160 cm |
| Pieces | 1 |
| Among others suitable for | Food |
| Employability | Stable |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Colour bin | Gray |
| Tire type | Air filled tire |
| Colour | Gray |
Wheelbarrow with separate tilting action for transporting feed easily.
The wheelbarrow must be assembled by the client. The basket, frame, and wheels are provided unassembled with assembly equipment.
| Depth | 80 cm |
| Material frame | Galvanized |
| Material bin | Plastic |
| Bin capacity | 330 L |
| Weight | 45 kg |
| Vehicle type | Farming wheelbarrow with tilt mechanism |
| Hazardous product | Yes |
| Height | 80 cm |
| Width | 81 cm |
| Carry weight | 230 kg |
| Number of tires | 2 |
| Length | 160 cm |
| Pieces | 1 |
| Among others suitable for | Food |
| Employability | Stable |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Colour bin | Gray |
| Tire type | Air filled tire |
| Colour | Gray |