A carcass-cover for larger carcasses, keeping them out of public view when offering them for collection on the roadside
The carcass covers are available in various sizes, all in green.
The carcass cover is a well-known sight in country areas. This polyester cover is ideal for offering bigger carcasses for collection at the pick-up point, while out of public view. You can offer for collection any carcasses that fit under the cover and are big enough for a loading crane to pick up.
A carcass-cover for larger animals or multiple pigs
| Length | 260 cm |
| Pieces | 1 |
| Cubic content | 2.9 m³ |
| Material | Plastic: Polyester |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Weight | 32.5 kg |
| Hazardous product | Yes |
| Height | 85 cm |
| Width | 150 cm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Colour | Green |
A carcass-cover for larger carcasses, keeping them out of public view when offering them for collection on the roadside
The carcass covers are available in various sizes, all in green.
The carcass cover is a well-known sight in country areas. This polyester cover is ideal for offering bigger carcasses for collection at the pick-up point, while out of public view. You can offer for collection any carcasses that fit under the cover and are big enough for a loading crane to pick up.
A carcass-cover for larger animals or multiple pigs
| Length | 260 cm |
| Pieces | 1 |
| Cubic content | 2.9 m³ |
| Material | Plastic: Polyester |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Weight | 32.5 kg |
| Hazardous product | Yes |
| Height | 85 cm |
| Width | 150 cm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Colour | Green |