Cooling unit for up to 3.5 m³ carcass and animal remains storage cabinets.
We supply the cooling unit without a weatherproof protective cover.
The cooling unit is suitable for cabinets for 1 and 2 barrels. Refrigerated storage of waste products such as animal carcasses and remains is a good step towards better hygiene. When used with a storage cabinet, the cooling unit is ideal for keeping carcasses in a responsible manner for longer periods before disposal for destruction. When you use a carcass cooler, rodents have no opportunity and your disposal pick-ups are radically fewer.
The mounted cooling unit is suitable for cabinets of 1-2 barrels and a maximum volume of 3.5 m³
| Cool capacity | 475 watt |
| Cooling capacity | 475 W |
| Weight | 26 kg |
| GWP value (environmental impact) | 1430 |
| Width | 46 cm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Coolant type | R134 A |
| Voltage | 220 V |
| Switch | None |
| Length | 56 cm |
| Cooling type | Top-mounted cooling unit |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel, Aluminium |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Power drive | Mains power |
Cooling unit for up to 3.5 m³ carcass and animal remains storage cabinets.
We supply the cooling unit without a weatherproof protective cover.
The cooling unit is suitable for cabinets for 1 and 2 barrels. Refrigerated storage of waste products such as animal carcasses and remains is a good step towards better hygiene. When used with a storage cabinet, the cooling unit is ideal for keeping carcasses in a responsible manner for longer periods before disposal for destruction. When you use a carcass cooler, rodents have no opportunity and your disposal pick-ups are radically fewer.
The mounted cooling unit is suitable for cabinets of 1-2 barrels and a maximum volume of 3.5 m³
| Cool capacity | 475 watt |
| Cooling capacity | 475 W |
| Weight | 26 kg |
| GWP value (environmental impact) | 1430 |
| Width | 46 cm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Coolant type | R134 A |
| Voltage | 220 V |
| Switch | None |
| Length | 56 cm |
| Cooling type | Top-mounted cooling unit |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel, Aluminium |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Power drive | Mains power |