Stainless steel mounting bracket to hang rope in the living quarters of pigs and poultry; the rope provides distraction, thus preventing behavioral and aggression problems
The mounting bracket is delivered without mounting material (bolts, plugs, pipe clamp, etc.).
Weight: 200 grams
Application:Aggressive behaviour
| Length | 180 mm |
| Pieces | 1 |
| Type of distraction | Accessory |
| Material | Stainless steel |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Weight | 200 g |
| Height | 3 mm |
| Width | 80 mm |
| Placement | Loft |
| Animal group | Pigs, Poultry |
| Characteristics distraction | Accessible, Available, Clean, Safe |
Stainless steel mounting bracket to hang rope in the living quarters of pigs and poultry; the rope provides distraction, thus preventing behavioral and aggression problems
The mounting bracket is delivered without mounting material (bolts, plugs, pipe clamp, etc.).
Weight: 200 grams
Application:Aggressive behaviour
| Length | 180 mm |
| Pieces | 1 |
| Type of distraction | Accessory |
| Material | Stainless steel |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Weight | 200 g |
| Height | 3 mm |
| Width | 80 mm |
| Placement | Loft |
| Animal group | Pigs, Poultry |
| Characteristics distraction | Accessible, Available, Clean, Safe |