The Kern CH 50K50 is a digital hanging scale to quickly check the weight of goods and feed stuffs up to a weight of 50 kg.
This practical Kern hanging scale also contains a practical and extendable measuring tape of 100 cm.
The scale comes with a 9V battery.
| Depth | 30 mm |
| Type of scale | Hanging |
| Weight | 250 g |
| Width | 90 mm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Batteries required | 1 piece |
| Switch | On/Off |
| Length | 176 mm |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel, Plastic |
| Rechargable | No |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Power drive | Battery |
| Batteries included | Yes |
| Type of battery | Block (E) |
| Maximum weighing capacity | 50 kg |
| Graduations | 50 g |
The Kern CH 50K50 is a digital hanging scale to quickly check the weight of goods and feed stuffs up to a weight of 50 kg.
This practical Kern hanging scale also contains a practical and extendable measuring tape of 100 cm.
The scale comes with a 9V battery.
| Depth | 30 mm |
| Type of scale | Hanging |
| Weight | 250 g |
| Width | 90 mm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Batteries required | 1 piece |
| Switch | On/Off |
| Length | 176 mm |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel, Plastic |
| Rechargable | No |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Power drive | Battery |
| Batteries included | Yes |
| Type of battery | Block (E) |
| Maximum weighing capacity | 50 kg |
| Graduations | 50 g |