You should always calibrate the weighing computer and beam before first-time use – and then calibrate it periodically.
| Length | 235 mm |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel |
| Standards and certifications | IP67 |
| Rechargable | Yes |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Height | 175 mm |
| Width | 130 mm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Power drive | Mains power, Hybrid battery |
| Switch | On/Off |
| Batteries included | Yes |
| Colour | Green |
You should always calibrate the weighing computer and beam before first-time use – and then calibrate it periodically.
| Length | 235 mm |
| Pieces | 1 |
| Material | Stainless steel |
| Standards and certifications | IP67 |
| Rechargable | Yes |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Height | 175 mm |
| Width | 130 mm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Power drive | Mains power, Hybrid battery |
| Switch | On/Off |
| Batteries included | Yes |
| Colour | Green |