The MS Heatmat is an electric heating mat for use in piglet bedding, which provides essential warmth that piglets need during the first period of their lives.
MS Heatmats are available in different sizes. MS Heatmats should always be used in combination with a controller (not included).
90 x 40 cm
Application:GRP (glass fibre reinforced plastic)
| Stable heating type | Heating mat |
| Hazardous product | Yes |
| Width | 40 cm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Version | Right |
| Animal group specific | Piglet |
| Length | 90 cm |
| Pieces | 1 |
| Material | Plastic |
| Standards and certifications | IPX7 |
| Operating temperature | 25 – 40 °C |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Storage temperature | 5 – 40 °C |
| Animal group | Pigs |
| Energy source | Electrical |
| Dimensions | 90 cm x 40 cm |
The MS Heatmat is an electric heating mat for use in piglet bedding, which provides essential warmth that piglets need during the first period of their lives.
MS Heatmats are available in different sizes. MS Heatmats should always be used in combination with a controller (not included).
90 x 40 cm
Application:GRP (glass fibre reinforced plastic)
| Stable heating type | Heating mat |
| Hazardous product | Yes |
| Width | 40 cm |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Version | Right |
| Animal group specific | Piglet |
| Length | 90 cm |
| Pieces | 1 |
| Material | Plastic |
| Standards and certifications | IPX7 |
| Operating temperature | 25 – 40 °C |
| Warranty | 1 year from delivery date, there is no warranty for wear and tear parts / improper use / breakage / failure to perform maintenance |
| Storage temperature | 5 – 40 °C |
| Animal group | Pigs |
| Energy source | Electrical |
| Dimensions | 90 cm x 40 cm |