The MS Floorcoat is a unique 2-components expoxy floor coating with a very high resistance against ammonia, acids and the most common chemicals in intensive farming.
The product is also very good mechanical resistant. After applying the first layer MS-100 Primecoat-trans it is suitable.
Can also be used as a topcoat or as an intermediate layer if you use a non-slip material. Can only be used in combination with B-component. Pack sizes: 1,5 and 10 kg.
| Area to be coated | Feed kitchen, Hygiene sluice, Parlor, Piggery, Poultry stable |
| Components | A |
| CLP regulation | This item is subject to CLP regulation. Please read the safety instructions before use. |
| Coating layer | Floor paint |
| Hazardous product | Yes |
| Volume | 8.4 kg |
| Pieces | 1 |
| Hardness | 83 (shore D) |
| Material | Epoxy |
| UN number | UN3082-BIS |
| Operating temperature | 15 – 25 °C |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Coating type | Floor coating |
| Storage temperature | 10 – 25 °C |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Goats |
The MS Floorcoat is a unique 2-components expoxy floor coating with a very high resistance against ammonia, acids and the most common chemicals in intensive farming.
The product is also very good mechanical resistant. After applying the first layer MS-100 Primecoat-trans it is suitable.
Can also be used as a topcoat or as an intermediate layer if you use a non-slip material. Can only be used in combination with B-component. Pack sizes: 1,5 and 10 kg.
| Area to be coated | Feed kitchen, Hygiene sluice, Parlor, Piggery, Poultry stable |
| Components | A |
| CLP regulation | This item is subject to CLP regulation. Please read the safety instructions before use. |
| Coating layer | Floor paint |
| Hazardous product | Yes |
| Volume | 8.4 kg |
| Pieces | 1 |
| Hardness | 83 (shore D) |
| Material | Epoxy |
| UN number | UN3082-BIS |
| Operating temperature | 15 – 25 °C |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Coating type | Floor coating |
| Storage temperature | 10 – 25 °C |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Goats |