Product info master {1048} EN
| CE approved | Yes |
| Cubic content | 50 cm³ |
| Abrasion resistance | ★★✩✩ |
| Usage | Daily |
| Type number | BW156 |
| Hazardous product | Yes |
| Biocides | Use biocides safely: Read the label and product information before use |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Volume | 30 cg |
| Tear resistance | ★★★✩ |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Chemical resistance of substances | A: Methanol, B: Acetone, C: Acetonitrile |
| Chemical resistance code | ABC |
| Foaming | No |
| Norm PPE (personal protective equipment) | EN 12941, EN 14605, EN 388 |
| Weight | 20 cg |
| Mechanical risks | 2131X |
| GWP value (environmental impact) | 51561 |
| Empty goods returnable | Yes |
| Thickness coating glove | 45.56 mm |
| Standards and certifications | 51f5sa15s6a15cas16 |
| Surface area | 40 cm² |
| Tensile strength | 8.58 kg |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Freshly fragrant | ★★★★✩ |
| Material base glove | Acrylic, Polyester, Split cowhide |
| Depth | 21 mm |
| Biodegradable | Yes, 2-3 days |
| Colour | Blue |
| Teat size | 22 - 26 mm |
| Thickness | 11 cm |
| Height | 2 mm |
| Width | 10 cm |
| Diameter | 531 m |
| Type net | Wild boar netting |
| Animal group specific | Heifer, Laying hen, Lamb goat, Goatee |
| Length | 20 cm |
| Pieces | 25 |
| Material | Plastic: MDPE |
| Washing care | 60°C |
| Model | Model 002 |
| Section / Area | Breeding shed, Breeding poultry house, Broiler rearing house, Goat stall, Goat rearing stable |
Product info master {1048} EN
| CE approved | Yes |
| Cubic content | 50 cm³ |
| Abrasion resistance | ★★✩✩ |
| Usage | Daily |
| Type number | BW156 |
| Hazardous product | Yes |
| Biocides | Use biocides safely: Read the label and product information before use |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Volume | 30 cg |
| Tear resistance | ★★★✩ |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Chemical resistance of substances | A: Methanol, B: Acetone, C: Acetonitrile |
| Chemical resistance code | ABC |
| Foaming | No |
| Norm PPE (personal protective equipment) | EN 12941, EN 14605, EN 388 |
| Weight | 20 cg |
| Mechanical risks | 2131X |
| GWP value (environmental impact) | 51561 |
| Empty goods returnable | Yes |
| Thickness coating glove | 45.56 mm |
| Standards and certifications | 51f5sa15s6a15cas16 |
| Surface area | 40 cm² |
| Tensile strength | 8.58 kg |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Freshly fragrant | ★★★★✩ |
| Material base glove | Acrylic, Polyester, Split cowhide |
| Depth | 21 mm |
| Biodegradable | Yes, 2-3 days |
| Colour | Blue |
| Teat size | 22 - 26 mm |
| Thickness | 11 cm |
| Height | 2 mm |
| Width | 10 cm |
| Diameter | 531 m |
| Type net | Wild boar netting |
| Animal group specific | Heifer, Laying hen, Lamb goat, Goatee |
| Length | 20 cm |
| Pieces | 25 |
| Material | Plastic: MDPE |
| Washing care | 60°C |
| Model | Model 002 |
| Section / Area | Breeding shed, Breeding poultry house, Broiler rearing house, Goat stall, Goat rearing stable |