Low-pressure foam gun with a 2.8-litre bottle for easy foaming of stables and housing areas.
The foam gun is supplied with a separate nozzle; it can also be used as a spray gun for low-pressure cleaning with water.
Low pressure cleaning
Application:| Tank capacity | 2.8 L |
| Length | 26.5 cm |
| Pieces | 1 |
| Suitable for | Soaking, Watering, Cleaning |
| Connection input | 3/4" Female thread |
| Working pressure maximum | 4 bar |
| Jet | Spray, Point, Foam |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Maximum water delivery | 20 L/min |
| Height | 25 cm |
| Width | 15 cm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Manual | Always read the user manual before use |
Low-pressure foam gun with a 2.8-litre bottle for easy foaming of stables and housing areas.
The foam gun is supplied with a separate nozzle; it can also be used as a spray gun for low-pressure cleaning with water.
Low pressure cleaning
Application:| Tank capacity | 2.8 L |
| Length | 26.5 cm |
| Pieces | 1 |
| Suitable for | Soaking, Watering, Cleaning |
| Connection input | 3/4" Female thread |
| Working pressure maximum | 4 bar |
| Jet | Spray, Point, Foam |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Maximum water delivery | 20 L/min |
| Height | 25 cm |
| Width | 15 cm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Sheep, Goats, Other |
| Manual | Always read the user manual before use |