Granulate is an anti-slip material that can be used on floor coatings and screeds to make the floor less slippery and provide more grip for its users. The granulate is fire-dried and stripped of organic substances.
The granulate must be sprinkled on a floor coating that is still wet for good adhesion and a top layer must always be applied on the granules to ensure good sealing and durability.
Spreading
Application:Consumption: 1 - 2 kg/m²
| Area to be coated | Hygiene sluice, Parlor, Piggery |
| Pieces | 1 |
| Coating layer | Anti slip |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Coating type | Floor coating |
| Hazardous product | Yes |
| Granule size | 0,1 - 0,3 mm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Goats |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Volume | 25 kg |
Granulate is an anti-slip material that can be used on floor coatings and screeds to make the floor less slippery and provide more grip for its users. The granulate is fire-dried and stripped of organic substances.
The granulate must be sprinkled on a floor coating that is still wet for good adhesion and a top layer must always be applied on the granules to ensure good sealing and durability.
Spreading
Application:Consumption: 1 - 2 kg/m²
| Area to be coated | Hygiene sluice, Parlor, Piggery |
| Pieces | 1 |
| Coating layer | Anti slip |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Coating type | Floor coating |
| Hazardous product | Yes |
| Granule size | 0,1 - 0,3 mm |
| Animal group | Cattle, Pigs, Poultry, Goats |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Volume | 25 kg |