B component of the MSE Gel Repair 5,5 kg set. Can only be used in combination with A component of article series 6309810.
The MSE Gel Repair is a transparent epoxy gel consisting of two components. Because it is a fairly stiff gel, it flows into the cracks and seams, but continues hanging as a drop.
Application:
The MSE Gel Repair is applied in cracks and seams, where ever they need to be sealed. For repair or to seal joints in unhygienic dilation e.g. in poultry houses.
| Area to be coated | Poultry stable |
| Pieces | 1 |
| CLP regulation | This item is subject to CLP regulation. Please read the safety instructions before use. |
| Material | Epoxy |
| Operating temperature | 10 – 30 °C |
| Coating layer | Repair |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Coating type | Floor coating |
| Hazardous product | Yes |
| Storage temperature | 10 – 25 °C |
| Animal group | Poultry |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Components | B |
| UN number | UN2735 |
| Volume | 1.77 kg |
B component of the MSE Gel Repair 5,5 kg set. Can only be used in combination with A component of article series 6309810.
The MSE Gel Repair is a transparent epoxy gel consisting of two components. Because it is a fairly stiff gel, it flows into the cracks and seams, but continues hanging as a drop.
Application:
The MSE Gel Repair is applied in cracks and seams, where ever they need to be sealed. For repair or to seal joints in unhygienic dilation e.g. in poultry houses.
| Area to be coated | Poultry stable |
| Pieces | 1 |
| CLP regulation | This item is subject to CLP regulation. Please read the safety instructions before use. |
| Material | Epoxy |
| Operating temperature | 10 – 30 °C |
| Coating layer | Repair |
| Warranty | Standard, in accordance with our general service & warranty conditions, listed under the heading "Customer Service -> Complaints & Returns" at the bottom of this web page. |
| Coating type | Floor coating |
| Hazardous product | Yes |
| Storage temperature | 10 – 25 °C |
| Animal group | Poultry |
| Manual | Always read the user manual before use |
| Components | B |
| UN number | UN2735 |
| Volume | 1.77 kg |